Zarówno patelnie nieprzywierające, jak i stalowe są modelami, które cieszą się dużą popularnością. Oba rodzaje mają swoje mocne strony, różnią się również pod względem budowy. To, czy lepiej wybrać patelnie nieprzywierające, czy stalowe głównie zależy od indywidualnych potrzeb i sposobu gotowania. Oto najważniejsze informacje, którymi warto kierować się przy wyborze idealnego modelu.

Patelnie nieprzywierające a stalowe – różnice w budowie

Różnice w przypadku obu modeli widać już na pierwszy rzut oka. Patelnie nieprzywierające są pokryte specjalnymi powłokami, które dbają o to, aby składniki nie przypalały się nawet podczas intensywnego smażenia. Ta warstwa jest bardzo praktyczna, ale i wymagająca w pielęgnacji. Patelnie nieprzywierające nie tolerują ostrych narzędzi. W związku z tym podczas smażenia trzeba unikać metalowych akcesoriów – zdecydowanie bezpieczniejsze są narzędzia drewniane. Ponadto patelnie nieprzywierające nie powinny być myte ostrymi gąbkami. Wszystko to może naruszyć delikatną powłokę, a jeśli się tak stanie, sprzęt utraci swoje wyjątkowe właściwości. Patelnia stalowa to z kolei solidny element wyposażenia kuchni. Jest bardziej odporna na zarysowania, dlatego składniki można mieszać nawet metalowymi elementami. Taki model nadaje się również do mycia w zmywarce. Patelnia stalowa dzięki swoim właściwościom może być stosowana na różnych rodzajach kuchenek – gazowych, elektrycznych, czy indukcyjnych. Jej codzienne użytkowanie może być nieco problematyczne ze względu na wagę naczynia. Stalowe modele są cięższe niż patelnie nieprzywierające.

Patelnie nieprzywierające i stalowe w procesie smażenia

Smażenie to jedna z najważniejszych i najczęściej stosowanych metod obróbki termicznej składników. Właśnie dlatego kwestia tego sposobu gotowania jest bardzo ważna w wyborze odpowiedniej patelni. A różnice między wersją nieprzywierającą a stalową są naprawdę spore. Dotyczy to nie tylko ilości tłuszczu, ale i sposobu nagrzewania. Patelnie nieprzywierające są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Ze względu na specjalną powierzchnię, składniki się nie przypalają. Co więcej, patelnie nieprzywierające szybko się nagrzewają, co skraca czas przygotowywania dania. Ten model ma również ogromną przewagę nad wersją stalową. Otóż smażąc na patelni nieprzywierającej, można użyć tylko niewielkiej ilości tłuszczu. Dzięki temu dania są zdrowsze i mniej kaloryczne. Z kolei użycie patelni stalowej wymaga wprawy. Stosują ją szefowie kuchni, jednak w domowym użyciu nie zawsze dobrze spełnia swoje zadanie. Stalowe modele nie nagrzewają się równomiernie, co oznacza, że przygotowanie potrawy może znacznie się wydłużyć. Ponadto smażenie na takim modelu wiąże się z użyciem dużej ilości tłuszczu – wszystko po to, aby składniki nie uległy przypaleniu. Jeśli więc szukamy wersji, która dobrze sprawdzi się podczas codziennego gotowania, lepiej postawić na proste i wygodne patelnie nieprzywierające.

Patelnie nieprzywierające i stalowe – które lepsze w domowym użytkowaniu?

Który rodzaj będzie lepiej sprawdzał się podczas gotowania dla całej rodziny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak wiele cech wskazuje na to, że dobrym wyborem są patelnie nieprzywierające. Dzięki nim można szybciej i łatwiej przygotować zdrowe dania. Ponadto patelnie te są lekkie i poręczne, w przeciwieństwie do stalowych wersji. Choć modele nieprzywierające wymagają specjalnego traktowania, aby nie naruszyć powłoki, stosowanie bezpiecznych i nieostrych narzędzi, a przy tym delikatne mycie całkowicie wystarczy, aby utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas. Patelnie stalowe, czyli nieco cięższe modele, na których smaży się w dużej ilości tłuszczu lepiej pozostawić profesjonalistom mającym wprawę w ich prawidłowym użytkowaniu.