wanny dla niepełnosprawnych

Mogłoby się wydawać, że zakup wanny to decyzja dość błaha, którą możemy podjąć w parę chwil. Nic bardziej mylnego – wybór wanny do naszej łazienki powinien być solidnie przemyślany, aby nie tylko wizualnie spełniała nasze wymagania, ale także doskonale pełniła swoją rolę funkcjonalną.

Jak dobrać wielkość i kształt wanny?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów wanien. Występują one w różnych wielkościach oraz kształtach. Wszystkie parametry zawsze należy dobierać według swoich indywidualnych preferencji, jednak musimy również brać pod uwagę specyfikę naszego pomieszczenia. Do małej łazienki nie wstawimy bowiem dużych rozmiarów wanny, ponieważ wnętrze będzie wydawać się przytłaczające, a my nie będziemy czuli się w nim swobodnie. Do małego pomieszczenia najbardziej praktyczne będą wanny prostokątne w zabudowie, niezbyt dużej wielkości. Należy jednak pamiętać, aby wanna była na tyle duża, aby była komfortowa w użytkowaniu dla każdego mieszkańca. Szczególnie należy wziąć pod uwagę jej długość. W ostatnich latach bardzo popularne stały się wanny wolnostojące o okrągłym kształcie, jednak sprawdzą się one jedynie w pomieszczeniach o dużym metrażu.

Z jakiego materiału wannę wybrać?

Materiał, z którego wykonana jest wanna, również jest bardzo ważny. Ma on wpływ nie tylko na aspekt wizualny, ale także na komfort użytkowania wanny. Obecnie najbardziej popularne na rynku są wanny akrylowe. Są one bardzo lekkie, co jest niezwykle ważnym atutem szczególnie przy ich montażu. Ponieważ akryl jest bardzo plastyczny, możemy zakupić wanny z niego wykonane w przeróżnych kształtach. Tego typu wanny są bardzo przyjemne w użytkowaniu, ponieważ bardzo szybko się nagrzewają. Popularne są również wanny stalowe, jednak woda w nich stygnie dużo szybciej niż w wannach akrylowych. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się wanny wykonane z żeliwa. Są one bardzo efektowne, a dodatkowo odporne na zarysowania.

Wanny dla niepełnosprawnych – na co zwracać uwagę?

Jeśli w domu zamieszkuje osoba z niepełnosprawnością, warto odpowiednio dostosować łazienkę do jej potrzeb. Obecnie na rynku dostępne są specjalne wanny dla niepełnosprawnych, które wyposażone są w drzwi, dzięki czemu osoba doznająca trudności w poruszaniu się może z łatwością się z nich wydostać. Aby usprawnić ten proces, warto obok wanny zamontować specjalny uchwyt, dzięki któremu będzie można podciągać się na nim po zakończeniu kąpieli.  Wanny dla niepełnosprawnych najczęściej posiadają także specjalne siedziska, dzięki czemu codzienne czynności higieniczne stają się dla osoby z niepełnosprawnością dużo prostsze.