Trenowanie sportów walki wymaga bardzo dobrego przygotowania ogólnorozwojowego. Sprawdź, jakie metody treningowe stosować, by móc efektywnie trenować sporty walki, a także uniknąć kontuzji oraz stagnacji treningowej.

Trening sportów walki okazuje się bardzo wymagający pod względem fizycznym. Chcąc efektywnie wykonywać ćwiczenia specjalistyczne, najpierw trzeba rzetelnie się do nich przygotować. Piłka lekarska pozwoli wykonać trening całego ciała, który wzmocni zawodnika nie tylko pod kątem siły i wytrzymałości, ale także dynamiki. Trening ogólnorozwojowy tego typu należy wdrożyć nie tylko dlatego, by móc szlifować umiejętności techniczne i być silniejszym, ale także do tego, by uniknąć kontuzji, które w sportach walki są bardzo popularne. Często jednak można ich uniknąć w dość łatwy sposób, gdyż są pokłosiem słabego przygotowania motorycznego.

Piłka lekarska, a dynamika

Trening z piłką lekarską jest stosowany w wielu rodzajach sportów walki do zwiększenia dynamiki. Wszelkiego rodzaju rzuty w różnych płaszczyznach są ćwiczeniami przygotowującymi do dynamicznego oddawania ciosów, a także generowania większej siły przez mięśnie proste i skośne brzucha. Ponadto takie ćwiczenia są w stanie synergistycznie zaangażować mięśnie kończyn dolnych, górnych, a także mięśnie brzucha, co sprawia, że jest to trening funkcjonalny. Dzięki temu idealnie spisuje się do tego, by przygotować się do złożonych ruchów specjalistycznych właściwych dla danego sportu. Chcąc osiągnąć optymalne wyniki, piłka lekarska powinna być wykorzystywana do siłowych rzutów w różnych płaszczyznach. Dotyczy to więc rzutów skośnych, w dół, w górę, a także przed siebie w różnych formach.

Prewencja kontuzji dzięki ćwiczeniom z piłką lekarską

Piłka lekarska pozwala również na wykonywanie siłowych ćwiczeń lub złożony kombinacji ćwiczeń z masą własnego ciała. Takie ćwiczenia mogą być wykorzystane do zwiększenia sprawności ogólnej, a w tym zwiększenia siły mięśni stabilizujących barki oraz biodra, które są bardzo istotne z punktu widzenia zawodnika sportów walki. Wzmocnienie tych mięśni jest kluczowe, by w dłuższej perspektywie móc uniknąć kontuzji. Trening z piłką lekarską można wykonywać nawet kilka razy w tygodniu lub łączyć go z treningami technicznymi. Takie ćwiczenia można też wykorzystać podczas zajęć na siłowni przygotowujących do treningów stricte technicznych na salce treningowej.