W stawianiu hal często stosuje się stalową konstrukcję. Jest wytrzymalsza i przynosi oszczędności bardziej niż drewniana, poza tym, konstrukcję metalową hali przekazany do utylizacji przyniesie zwrot nakładów po likwidacji hali.

Projektowanie konstrukcji stalowej hali

Czynności dotyczące pierwszego etapu projektowania to proces bardzo skomplikowany. To moment matematycznych obliczeń, drobiazgowych i dokładnych, gdyż od nich zależy, czy projekt zostanie przyjęty i czy całość będzie bezpieczna. Wziąwszy pod uwagę, że w halach tego typu funkcjonuje ogrom ludzi, przechowuje się tam ważne materiały i sprzęty, należy zapomnieć o pracy nad projektem z ręką w kieszeni i powinny zostać podjęte wysiłki, by potem hala spełniała wszystkie wymagania BHP. Sprzęt do cyfrowego pomiaru odległości i programy do symulacji sprawiają, że inżynierowie mogą w każdej chwili sprawdzić, czy konstrukcja stalowa hali nie będzie obarczona błędami na etapie planowania. Wiele zależy od wyboru najodpowiedniejszego gatunku stali, który zagwarantuje bezpieczeństwo, wytrzymałość i odporność na korozję; korozja bowiem działa destrukcyjnie na konstrukcję stalową hali i jeśli pojawi się ten problem, dojdzie nawet do zarwania stropu.

Pozytywy i negatywy

Wszystko ma swoje plusy i minusy, podobnie konstrukcje wykonane ze stali. Za jedną z większych zalet można uznać to, że ich postawienie trwa relatywnie krótko. Zaraz po procesie ukształtowania konstrukcji w hucie i prostym cyklu obróbek, które uczynią całość gotową do zainstalowania, transportuje się je na plac i wiąże w szkielet, a po wypełnieniu w halę. Do szybkich postępów w realizacji inwestycji da się zaliczyć to, że buduje się halę, nie czekając na sprzyjający kalendarz, ponieważ nie mają na nią wpływu warunki atmosferyczne. Czułym punktem konstrukcji stalowych jest wrażliwość na korozję. Istnieje możliwość zabezpieczenia części różnymi farbami i emaliami, lecz i tak prędzej czy później konstrukcja nabierze rudawej barwy i będzie trzeba ją wymienić, co niestety jest dość kosztowne.