pilka-lekarska

Na pewno nie raz używaliście jej do ćwiczeń na wf-ie w szkole. Jest jednym z najstarszych sprzętów treningowych. Można ją fajnie wykorzystać podczas większości typów treningu. Piłka lekarska – poznaj, nieznane Ci dotąd, jej zalety i możliwości.

Piłka lekarska – sprzęt do każdego treningu

Piłka lekarska do ćwiczeń może być użyta na wiele sposobów, a ponieważ powstało kilka jej typów, to sprawdzi się też w zastępstwie innych sprzętów treningowych. Piłka lekarska często swoje waży, więc często jest używana jako obciążenie treningowe. Co ważne obciążeniem tym można bez przeszkód rzucać, a więc idealnie nadaje się do ćwiczeń bardzo dynamicznych. Piłka lekarska, poza rzutami i obciążeniem, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, dzięki której się nie toczy, może stanowić swojego rodzaj podest. Dzięki temu możesz wykonywać jedne ćwiczenia z nogą lub ręką na wyższym poziomie niż druga. Siadając na niej możesz sobie utrudnić wykonywanie części ćwiczeń na brzuch, lub ułatwić zrobienie skłonu tułowia w przód, czy lepsze ułożenie bioder np. podczas ćwiczeń mobilizacyjnych.

Piłka lekarska – sprzęt dla młodszych i starszych

Piłki lekarskie występują w różnych rozmiarach, najczęściej od 1kg do nawet 10kg. Dzięki temu nadają się zarówno do ćwiczeń dzieci, nawet w wieku wczesnoszkolnym, czy osób wymagających rehabilitacji, jak i zaawansowanych amatorów sportu. Dzięki temu, że jest to piłka, to trening z nią jest stosunkowo bezpieczny, czego raczej nie spotkamy w przypadku ćwiczeń z innym rodzajem obciążeń. W przypadku piłki nawet jeżeli upadnie nie tam, gdzie powinna, nawet na nogę, czy rękę, ryzyko poważnej kontuzji jest bardzo niskie.

Piłka lekarska – jak z nią ćwiczyć

Choć piłka lekarska jest bardzo bezpiecznym i uniwersalnym sprzętem, to mimo wszystko, podczas ćwiczeń z nią musimy się zastosować do kilku podstawowych zasad.

  • Pamiętaj o rozgrzewce. Dobra rozgrzewka przygotuje Twoje ciało do intensywniejszego wysiłku i zmniejszy ryzyko kontuzji. Dzięki wielu rozmiarom piłek lekarskich, śmiało może je wykorzystać już na tym etapie treningu.
  • Postaw na jakość, a nie na ilość. Nawet jeżeli jakieś ćwiczenie wydaje Ci się bardzo efektywne, to upewnij się, że każdy ze składowych ruchów jesteś w stanie wykonywać poprawnie technicznie. Nie ma sensu katować się thrustersami, kiedy przysiad jest jeszcze problemem.
  • Pamiętaj o rozciąganiu i regeneracji. W drodze po sprawniejszego siebie więcej i mocniej nie zawsze znaczy lepiej.